پرونده ویلموتس موسیقی به بن‌بست رسید

پرونده ویلموتس موسیقی به بن‌بست رسید

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اردیبهشت سال ۹۷، کنسرت کیتارو در ایران به دلیل حضور ۶ نوازنده آمریکایی و عدم صدور ویزا برای آن‌ها، لغو شد. تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار این کنسرت در دو سال گذشته، پیگیر برگزاری مجدد و یا بازگرداندن وجه واریزی به حساب ایچی نایتو (مدیر برنامه‌های کیتارو) بوده است که به گفته دست‌اندرکاران برگزاری کنسرت، وی در این زمینه پاسخی را به طرف ایرانی نمی‌دهد.

به گفته عوامل برگزاری این کنسرت، پیش‌تر، تهیه‌کننده کنسرت کیتارو در ایران از پیگیری قضایی و بین‌المللی مدیر برنامه‌های کیتارو به دلیل بدهی ۶ میلیاردی، خبر داده بود.

انتشار این خبر در روزهای گذشته با واکنش‌های مختلفی رو به‌رو شد. این در حالی است که دفتر موسیقی وزارت ارشاد و معاونت هنری ارشاد به‌صورت جداگانه پیگیر این موضوع شدند و وزارت امور خارجه نیز در تماس‌هایی، روند قضایی این موضوع را از تهیه‌کنندگان برنامه جویا شده و قول پیگیری دادند.

بر همین اساس، علی چراغعلی (تهیه‌کننده کنسرت کیتارو در ایران) پیرامون اتفاقات پیش آمده توضیحاتی را ارائه داد.

دردسرِ تحریم‌های آمریکا 

چراغعلی درباره روند انتقال پول برای برگزاری کنسرت سال ۲۰۱۸ کیتارو در ایران گفت: «اجرای ما در سال ۲۰۱۴ تا این برنامه که قرار بود در سال ۲۰۱۸ برگزار شود، فرآیند زمان‌بری بود. ما با سرمایه‌گذار جدید به توافق رسیدیم و من به عنوان تهیه‌کننده رسمی کنسرت از سوی کمپانی، با سرمایه گذار قرارداد بستیم. باتوجه به اتفاقات مختلف در مارکت موسیقی، همه سعی و تلاشم را کردم که بدقولی‌ای در ماجرای انتقال پول رخ ندهد. بر همین اساس روند پرداخت‌ها از اسفندماه شروع شد. متاسفانه در آغاز روند پرداخت‌ها، با توجه به ماجرای تحریم ایران، انتقال مستقیم پول از ایران به آمریکا تقریباً غیرممکن بود. بنابراین ما از طریق صرافی توانستیم پول را در ابتدا به هنگ کنگ و سپس به آمریکا و حساب منیجر کیتارو واریز کنیم که به دلایلی روند انتقال پول با توجه به پروسه مورد نظر، زمان‌بر شد و فاصله کوتاهی هم به‌خاطر اتفاقات مسیر واریزی وجه، رخ داد.»

او ادامه داد: «از حق نباید گذشت که سرمایه‌گذار کنسرت هم در چند نوبت در تاریخی که متعهد شده بودیم برای پرداخت، نتوانست وجه موردنظر را تامین و واریز کند و همین مسائل هم در روند اتفاقات تاثیرگذار بود. من به عنوان تهیه‌کننده کنسرت بارها و بارها پیگیر واریزی‌ها بودم ولی در چند نوبت این تاخیر از سوی سرمایه‌گذار کنسرت به دلیل تحریم‌های واقعاً ناعادلانه رخ داد. در همین شرایط آقای ایچی نایتو (منیجر کیتارو) درباره این روند اعتراض‌هایی داشتند و من در چند مرحله در این باره توضیحاتی را ارائه داده و مشخصاً اعلام کردم که تا زمانی که کل عدد موردنظر به حساب ایشان ننشسته باشد، هرگز اجازه حضور در ایران را به ایشان نمی‌دهم و هر زمان که تعهدات مالی به صورت کامل از سوی طرف ایرانی انجام شد، زمان حضور ایشان و گروه را در ایران اعلام خواهم کرد. متاسفانه هر چقدر جلوتر رفتیم روند انتقال پول سخت‌تر شد ولی به هر شکل ممکن انجام شد. یعنی از حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلاری که باید به حساب منیجر کیتارو واریز می‌شد، ۲۵۰ هزار دلار را در چند مرحله توانستیم واریز کنیم.»

وقتی برای شش نوازنده آمریکایی ویزا صادر نشد

تهیه‌کننده کنسرت کیتارو در ایران ادامه داد: «در همین وضعیت وخیم، به یک باره متوجه شدیم که با وجود همکاری دفتر موسیقی آن زمان و مدیران ارشاد و البته وزارت امور خارجه، ویزای ۶ نوازنده آمریکایی صادر نشد. ما همه هماهنگی‌ها را انجام داده بودیم و از چندین ماه قبل‌تر پیگیر موضوع شده بودیم ولی متاسفانه روند صدور ویزا جوری بود که شوکه شدیم. نکته قابل توجه دیگر هم این بود که ویزای خود کیتارو هم ویزایی ۷ روزه بود و تنها دو روز مانده به تاریخ پرواز کیتارو از آمریکا به ایران صادر شد و عملاً برگزاری کنسرت به همراه تمرینات با ارکستر بزرگ و هماهنگی لازم را غیرممکن کرده بود. منیجر کیتارو ما را متهم کرد که بایستی پیش‌بینی ویزا و روند اداری را می‌کردید و با همین استدلال اجرا را لغو کرد.»

وی با اشاره به لطمه سنگین اعتباری که با عدم صدور ویزا برای گروه نوازنده‌های کیتارو به تیم برگزارکننده زده شد، نیز توضیح داد: «ما نمی‌توانستیم معترض شویم چون ما مسئول عدم صدور ویزا نبودیم، ولی عملاً به پای تیم برگزاری برنامه نوشته می‌شد. در این شرایط ضرر و ضربه مالی شدیدی به تیم برگزاری خورده بود چون تبلیغات شهری گسترده‌ای برای کنسرت با هزینه‌های سنگین صورت گرفته بود. منیجر آقای کیتارو اعلام کرد که این پول که به حساب ما در آمریکا واریز شده، از دید ما معتبر است و شما هر زمان دیگری چه یک سال و چه چهار سال دیگر تمایل به برگزاری برنامه داشتید، کنسرت برگزار خواهد شد. در همین حال ما بارها و بارها برای بازگرداندن پولی که به حساب آقای کیتارو واریز شده بود تلاش کردیم که بخشی از هزینه‌های صورت گرفته را جبران کنیم و بتوانیم برای شروع مجدد برنامه تلاش کنیم ولی منیجر آقای کیتارو در چندین مرحله علیرغم قولی که به ما داده بود، حاضر به باز پس دادن این پول نشد. همین بدقولی‌ها یک بازه زمانی ۹ ماهه را از ما گرفت.»

بدقولی طرف آمریکایی

چراغعلی در بخش دیگری از گفته‌های خود از اقدام مجدد تیم اجرایی برای برگزاری کنسرت در سال ۹۸ و بدقولی طرف آمریکایی سخن گفت و توضیح داد: «ما در سال ۹۸ از مهر ماه برای برگزاری مجدد برنامه تلاش کردیم و از منیجر آقای کیتارو خواستیم که برای اسفند ماه به ما زمانی را اختصاص دهد. با آقای رضا ثمنی (نماینده قانونی شرکت طرف قرارداد کیتارو در ایران) هم بارها در این باره مذاکره کردیم. علیرغم اینکه حدود نه ماه هیچ کنسرتی برگزار نکرده بودند، آقای ایچی نایتو اعلام کرد که در آن برهه زمانی حدود ۹۰ روز برای ضبط، استودیویی را رزرو کرده‌اند. در این چارچوب مشخصاً جوابی که به ما داده شده بود، غیرمنطقی بود و به شدت از سمت ما مورد اعتراض قرار گرفت. البته که ماجراهای آبان ماه و در ادامه موج شیوع در اسفندماه باعث شد که ما بار دیگر با توجه به پیش‌بینی یک ساله درباره عدم برگزاری کنسرت در سال ۹۹، باز هم درخواست استرداد وجه از منیجر آقای کیتارو را داشته باشیم. این بار دو ایمیل تند و معترضانه به ایشان ارسال شد و در آن ایمیل‌ها با لحنی تند تذکر دادیم که برای رسانه‌ای نشدن ماجرا و عدم پیگیری قضایی لطفاً هر چه سریع‌تر وجه پرداخت شده طبق قرارداد به طرف ایرانی بازگردانده شود. باز هم هیچ پاسخی دریافت نکردیم و حدود ۹ ماه است که تماس‌های ما را پاسخ نمی‌دهند.»

وی افزود: «اعتراض اصلی من برای کلیت این موضوع اینجاست که ما در کشوری زندگی می‌کنیم که در چنین مواقعی نمی‌توانیم از طریق نهادهای بین‌المللی، شکایت و اعتراضمان را به گوش این افراد برسانیم و معمولاً با یک بایکوت رسانه‌ای در ایران و بخصوص رسانه‌های مهم خارج از ایران رو به رو هستیم. روند غیرحرفه‌ای و بسیار نامحترمی که منیجر آقای کیتارو پیش گرفته‌اند به شدت مورد اعتراض ماست و امیدوارم رسانه‌های جهان این موضوع را بررسی و معترض شوند.»

تقاضای کمک از قوه قضاییه و وزارت امور خارجه

چراغعلی در پایان صحبت‌های خود گفت: «آخرین خواهش ما از وزارت امور خارجه و بخش بین‌الملل قوه قضائیه به عنوان یک تهیه کننده بخش خصوصی در ایران این است که به ما کمک کنند. چرا مدیر برنامه‌های یک هنرمند جهانی با یک چنین رفتار آماتور و غیرحرفه‌ای، نباید پاسخگوی ما باشد و صدای اعتراض ما به گوش رسانه‌های جهان نرسد؟ ۲۵۰ هزار دلار دو سال پیش به حساب منیجر آقای کیتارو واریز شده است. این عدد، عدد سنگینی است و معادل آن را اگر بخواهیم در فوتبال داخلی بررسی کنیم، اگر یک بازیکن خارجی پرونده شکایتی از باشگاه ایرانی با اعدادی خیلی کمتر را به فیفا ببرد، تمام رسانه‌های داخلی و خارجی به شدت به این موضوع می‌پردازند و باعث می‌شوند که روند رسیدگی به آن سریع‌تر شود. اما حالا که یک خارجی از آمریکا چنین رفتار غیرحرفه‌ای و نامحترمی را کرده، عمده رسانه‌ها در داخل و خارج از کشور سکوت اختیار کرده‌اند. ما در مرحله بعد از رسانه‌ای کردن این موضوع، در تلاشیم از سوی یک تیم وکلای قوی در خارج از ایران این موضوع را بررسی و پیگیری کنیم و از تمام وکلای ایرانی مجرب در آمریکا دعوت به همکاری می‌کنیم که این موضوع را به صورت جدی پیگیری نمایند.»

براساس اعلام روابط عمومی کنسرت کیتارو در ایران در روزهای گذشته و پس از انتشار اخبار مربوط به اتفاقات مالی و حواشی مختلف کنسرت لغو شده کیتارو در ایران، وزارت امور خارجه و دفتر موسیقی وزارت ارشاد در تماس‌هایی با شرکت برگزار کننده کنسرت در ایران بودند و پیگیر این اخبار شده‌اند و در روزهای آینده نتیجه این پیگیری‌های رده‌های بالای دیپلماتیک نیز منتشر خواهد شد.

۵۷۵۷

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *