مخالفت شورای امنیت با طرح ارسال کمک‌ به سوریه

[ad_1]

شورای امنیت با طرح روسیه برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق یک گذرگاه مرزی مخالفت کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، چهار کشور عضو شورای امنیت موافق تصویب این طرح و هفت کشور دیگر مخالف بودند وچهار عضو شورا به این طرح رای ممتنع دادند.

این رخداد پس از آن صورت گرفت که روسیه و چین روز سه شنبه پیشنویس طرح آلمان و بلژیک درباره تمدید یک ساله فعالیت‌ گذرگاه‌های باب السلام و باب الهوی در مرزهای ترکیه و سوریه برای انتقال کمک‌ها به سوریه را وتو کردند.

روسیه و چین معتقدند نیازی به کمک‌هایی که از این دو گذرگاه عبور می‌کنند نیست زیرا آن مناطق از داخل سوریه قابل دسترسی هستند.

پیشنویس طرح روسیه مبنی بر تمدید مکانیزم انتقال کمک‌های کنونی به مدت شش ماه است تا پس از آن ارسال کمک‌ها تنها از طریق  گذرگاه باب الهوی ارسال شود.

واسلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل با یادآور شدن دیدگاه روسیه در این خصوص گفت، این مکانیزم ارسال کمک‌ها موقت بوده و زمان آن رسیده که با توجه به تغییر اوضاع سوریه پایان یابد.

وی از همه طرف‌های ذی‌ربط خواست تا در انتقال کمک‌های بشردوستانه به سوریه کمک کنند و از اعضای دیگر شورای امنیت خواست تا از سیاسی‌سازی پرونده کمک‌های بشردوستانه اجتناب ورزیده و از طرح روسیه که تداوم کمک‌رسانی به ساکنان ادلب را تضمین می‌کند حمایت نمایند.

بنا بر این گزارش، مکانیزم سازمان ملل برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق مرزها از سال ۲۰۱۴ آغاز شد. در ابتدا چهار گذرگاه برای انتقال کمک‌ها وجود داشت.

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *