صیانت از محیط زیست شرط صدور پروانه بهره‌برداری پتروشیمی لردگان

صیانت از محیط زیست شرط صدور پروانه بهره‌برداری پتروشیمی لردگان

[ad_1]

مجتمع پتروشیمی لردگان واقع در منطقه فلارد شهرستان لردگان در چهارمحال و بختیاری یکی از ۱۰ شرکت پتروشیمی کشور است که عملیات احداث آن از سال ۱۳۸۷ آغاز شده است.
این مجتمع به دلیل دسترسی مناسب به منابع آب، گاز، نزدیکی به سه خط لوله گاز کشور و همچنین دارا بودن زمین و موقعیت مناسب از نظر تسطیح و انجام کار زیر بنایی از موقعیت مکانی مناسبی نیز برخوردار است.
محصول تولیدی این شرکت آمونیاک با ظرفیت تولید روزانه ۲ هزار و ۵۰ تن و اوره با ظرفیت تولید روزانه ۳ هزار و ۲۵۰ تن است.
واحدهای تولیدی اوره و آمونیاک مجتمع پتروشیمی لردگان در سه فاز طراحی شده است که فاز نخست آن یوتیلتی بود و در خردادماه ۹۹ در مدار تولید قرار گرفت.
به گفته محسن محمودی، مدیر عامل شرکت پتروشیمی اوره لردگان این مجتمع اکنون در آستانه راه‌اندازی است.
اما روز سه‌شنبه هفته گذشته به دنبال حادثه‌ای که منجر به افزایش غلظت آمونیاک در پساب خروجی مجموعه پتروشیمی شد، بخش کشاورزی و محیط زیست این منطقه دچار خسارت شدند.
نابودی یک تن ماهی به دنبال نشت پساب پتروشیمی لردگان
رئیس جهادکشاورزی شهرستان لردگان با بیان اینکه کشاورزی زیردست مجموعه پتروشیمی به صورت زراعت و شالیزار است، اظهار داشت: تقریبا ۴۵ هکتار شالیزار در پایین دست پتروسیمی لردگان قرار دارد.
عطاالله خالدی با اشاره به وجود ۷ مزرعه پرورش ماهی در پایین دست این پتروشیمی، افزود: به دلیل حادثه پیش آمده در چند روز اخیر یک تن ماهی از بین رفته است.
وی تصریح کرد: سه ماه پیش نیز حدود ۲۰ هکتار شالیزار به دلیل بالا بودن اسیدیته (pH) این آب از بین رفت.
تلف شدن محصولات ۵ مزرعه پرورش ماهی سردابی
مدیر شیلات و آبزیان چهارمحال و بختیاری نیز درباره حادثه با تایید تلف شدن محصولات پنج مزرعه ماهی سردابی تولیدی منطقه فلارد لردگان از آغاز بررسی میزان و علل تلف شدن محصولات مزارع پرورش ماهی حادثه‌دیده توسط کارشناسان امور شیلات استان گفت: نتایج و میزان خسارت پس از اطلاعات تکمیلی اعلام خواهد شد.
پرویز منصوری افزود: به گفته شاهدان و برسی اولیه علت سرریزشدن  و نشت پساب مواد شیمیایی مجتمع پتروشیمی لردگان به رودخانه سندگان و مزارع، حادثه با دقت در دست بررسی است.
تلف شدن ۴۵ راس دام سبک
معاون سلامت اداره کل دامپرشکی چهارمحال و بختیاری گفت: تعداد دام سبک تلف شده ناشی از سموم مواد شیمیایی رودخانه سندگان لردگان از ۲۰ راس به ۴۵ راس افزایش یافت .
حسین صالحی افزود: ماموران و کارشناسان این اداره کل با شناسایی لاشه مسموم دام‌های تلف‌شده اقدام به معدوم‌سازی آنها کردند .
وی همچنین بدون ذکر حجم محصولات پنج مزرعه پرورش ماهی قزل‌آلا دچار مسمومیت و تلفات، تصریح کرد: همه محصولات  تلف شده این تعداد مزرعه بررسی و به منظور حفظ سلامتی مردم و جامعه معدوم‌سازی شد.
معاون سلامت اداره کل دامپرشکی چهارمحال و بختیاری با اشاره به تداوم  بررسی حادثه مسمومیت دامی و آبزیان منطقه فلارد لردگان تاکید کرد: بررسی و ارزیابی ماموران دستگاه‌های متولی سلامت به منطقه ادامه دارد و با وصول نتیجه قطعی حادثه به عموم مردم اطلاع‌رسانی می‌شود.
افزایش غلظت آمونیاک پساب و استفاده کشاورزان از آن منجر به این اتفاق شده است
به گزارش روابط عمومی شرکت کود شیمیایی اوره لردگان، محسن محمودی مدیرعامل این مجموعه با بیان اینکه این مجتمع در آستانه راه‌اندازی است، اظهار داشت: به دلیل انجام مراحل پیش راه‌اندازی و راه اندازی و همچنین رسیدن پساب آب آمونیاکی به آب بارانی، در یک ‌نوبت غلظت آمونیاک در پساب خروجی از مجتمع افزایش یافت.
وی ادامه داد: این اتفاق در مراحل پیش راه‌اندازی که هنوز تولید به استاندارد موردنظر نرسیده و دستگاه‌ها در حال آزمایش هستند، ممکن است پیش آید و امری غیرطبیعی نیست که متاسفانه این اتفاق رخ داد.
مدیرعامل شرکت کودشیمیایی لردگان تصریح کرد: ما تابلوهای هشداردهنده درباره آشامیدنی نبودن آب در اطراف این لاگون نصب کرده بودیم اما چون پساب ورودی به این لاگون خاکی، نوعی کود ارزشمند برای درختان و زمین‌های کشاورزی به شمار می‌رود، تعداد انگشت شماری از کشاورزان و باغداران با تغییر مسیر پساب ورودی به این لاگون، از پساب مجتمع برای آبیاری درختان و زمین‌های کشاورزی خود استفاده می‌کردند.
محمودی افزود: همزمانی افزایش غلظت پساب و راهیابی این پساب به مخزن بارانی و تکرار چندباره تغییر مسیر پساب ورودی به این لاگون توسط تعداد معدودی از باغداران و کشاورزان برای آبیاری درختان و مراتع و استفاده یک گله گوسفند از این آب، موجب شد تا ۳۰ راس گوسفند تلف شوند که اگر این افزایش غلظت و استفاده از این پساب برای آبیاری رخ نمی‌داد یا حداقل استفاده این گوسفندان از این پساب، دو ساعت بعد از خروج از مسیر لاگون، به دلیل تبخیر شدن آمونیاک، این مشکل به وجود نمی‌آمد.
مدیرعامل شرکت کود شیمیایی لردگان با تاکید بر اینکه از ابتدای ساخت این مجتمع، لحاظ کردن بالاترین استانداردهای محیط‌زیستی مدنظر بوده و مهندسان و کارشناسان ایرانی در زمان تحریم با بالاترین استانداردها موفق به ساخت و تکمیل این پروژه شدند و تاکنون این مجتمع مشکلی این چنینی برای منطقه به وجود نیاورده است، گفت: با تمهیدات انجام شده و همراهی شورای تامین، حفاظت از این لاگون موقت خاکی تا زمان احداث لاگون دائمی افزایش خواهد یافت.
وی با بیان اینکه خسارات وارده به این دامداران محترم در کوتاه‌ترین زمان ممکن جبران می‌شود، خاطرنشان کرد: این اتفاق همانطور که پیش از این سابقه نداشته، بعد از این هم با تمهیداتی که به کار برده می‌شود تکرار نخواهد شد و برای جلوگیری از تکرار آن، سختگیرانه‌ترین تدابیر به کاربرده می‌شود.
حادثه پتروشیمی لردگان به صورت قضایی پیگیری می‌شود
مدیر کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری نیز از اعزام ماموران و کارشناسان زیست محیطی به منطقه و نمونه‌برداری از هفت نقطه رودخانه سندگان از روز گذشته تا کنون خبر داد و افزود: نتایج قطعی علت آلودگی آب رودخانه تا چند روز آینده مشخص و اعلام می‌شود.
شهرام احمدی افزود: ستاد بحران و پدافند غیر عامل بررسی زیست محیطی شهرستان لردگان و مرکز استان بعد از حادثه فعال و بصورت شبانه‌روزی بدنبال علت آلودگی و برآورد میزان خسارت هستند.
وی با اشاره به صادرنشدن مجوز بهره‌برداری نهایی زیست محیطی برای فعالیت مجتمع پتروشیمی لردگان تصریح کرد: با بررسی اولیه کارشناسان نشت پساب مواد شیمیایی به رودخانه پایین دست  علت آسیب‌های بخش کشاورزی و محیط زیست منطقه بوده است.
مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه طبق نمونه‌گیری‌های انجام‌شده غلظت آمونیاک چندین برابر از حد مجاز بیشتر بوده است، ادامه داد: آنچه سبب بروز این حادثه و افزایش بار آلودگی پساب خروجی شده مشکل فنی این مجموعه در هنگام فعالیت آزمایشی بوده است.
وی با بیان اینکه هم اینک پیگیری قضایی و قانونی برای پیشگیری از تکرار چنین حوادثی و واردآمدن خسارت به مردم و محیط زیست شروع شده است، تاکید کرد: جلساتی با مسئولان استانی و شهرستانی تشکیل و تذکرات لازم داده شد که روند ادامه فعالیت برای جلوگیری از آلودگی متوقف شود.
پروانه بهره‌برداری پتروشیمی لردگان صادر نشده است
مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: این مجموعه در سال ۸۷ جواز تاسیس خود را از سوی محیط زیست دریافت کرد اما تا سال ۹۸ مشغول احداث ساختمان و تاسیسات بودند و امسال می‌خواستند پروانه بهره‌برداری بگیرند اما چون سیستم تصفیه خانه تکمیل نبود و بهره‌برداری به صورت کامل انجام نشده بود که ما بتوانیم پارامترهای لازم را اندازه‌گیری کنیم پروانه بهره‌برداری از سوی محیط زیست به این مجموع داده نشده است.
احمدی تاکید کرد: در صورتی که تصفیه‌خانه تکمیل شود و امکان اندازه‌گیری همه پارامترهای مورد نیاز با راه‌اندازی کامل مجموعه برای ما فراهم شود و مجموعه ۱۰۰ درصد استاندارد باشد مجوز بهره‌برداری به شرکت پتروشیمی داده می‌شود.
وی به در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای جلوگیری از بروز حوادث مشابه از سوی پتروشیمی اشاره و بیان کرد: پتروشیمی باید علاوه بر تکمیل تصفیه خانه نسبت به نصب فیلترهای مورد نیاز و همچنین نصب سیستم پایش بر خط در قسمت تصفیه فاضلاب و سیستم‌های خروجی هوا اقدام و همه اصول پدافند غیرعامل را نیز در نظر بگیرد که آلاینده‌ای وارد محیط زیست نشود و از آسیب به محیط زیست جلوگیری شود.
مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه مجموعه پتروشیمی باید برای خوداظهاری و پایش با شرکت‌های معتمد محیط زیست قراداد ببندد، خاطرنشان کرد: اداره کل محیط زیست نیز برای صحت‌سنجی این پایش‌ها و بحث نظارت پایش‌های فصلی، مقطعی و حتی ماهیانه دارد.
احمدی گفت: پیش از این چندین بار پایش انجام داده بودیم که یک بار بار آلایندگی تقریبا کمی از استانداردها فاصله داشت ولی این حادثه خیلی از لحاظ پارامترهای مختلف آلاینده بود.
گفتنی است ، در روزهای گذشته  تعداد ۴۵ راس دام سبک تلف و به محصولات پنج مزرعه پرورش ماهی سردابی قزل‌آلا  رنگین کمان در روستای “گرداب” بخش فلارد که در پایین دست مجتمع پتروشیمی لردگان بودند، خسارت وارد شد. شاهدان عینی سرریزشدن ظرفیت لاگون پساب شیمیایی مجتمع پتروشیمی لردگان و نشت در رودخانه پایین دست را علت مسمومیت آب و تلف‌شدن گوسفندان ذکر کردند.
لردگان در ۱۶۰ کیلومتری مرکز چهار محال و بختیاری قرار دارد و  پتروشیمی لردگان یکی از ۱۰ شرکت پتروشیمی کشور است که در سال ۱۳۸۷ عملیات ساخت آن آغاز شد.

46

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *