سامانه شناسه‌دارکردن متکدیان در قزوین راه‌اندازی شد

سامانه شناسه‌دارکردن متکدیان در قزوین راه‌اندازی شد

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ مریم بیدخام، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین در جلسه ستاد ساماندهی متکدیان شهرستان قزوین، گفت: علی رغم اقدامات جدی برای جمع آوری و ساماندهی متکدیان در سطح قزوین متاسفانه باز هم شاهد حضور پررنگ متکدیان در سطح شهر هستیم.
او یادآورشد: تکدی‌گری به عنوان یک معضل اجتماعی می‌تواند آسیبهای متعدد اجتماعی از قبیل سرقت،  فروش مواد مخدر، سو استفاده از کودکان و سایر معضلات اجتماعی را به دنبال داشته باشد.
به گفته بیدخام براساس تحقیقات صورت گرفته، بسیاری از متکدیان از نظر مالی با مشکل چندانی مواجه نیستند، بلکه تنها به دلیل کسب درآمد بدون دردسر و با سوء استفاده از نیت خیرخواهانه مردم به این کار روی می آورند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با بیان اینکه متکدیان فاقد مدارک هویتی هستند و بارها این افراد جمع‌آوری و به آنها خدمات ارائه می‌شود، اما دوباره به خیابان باز می گردند گفت : احراز هویت از طریق عنبیه جدیدترین فناوری است که این امکانات از طریق سازمان اجتماعی کشور برای استان قزوین تامین شده است.
بیدخام داشتن نظام جامع آماری را به عنوان یکی از مهم ترین نیازهای کنترل آسیب های اجتماعی برشمرد و تصریح کرد: چون متکدیان فاقد مدارک هویتی هستند بارها جمع آوری شده ولی دوباره به چرخه تکدی گری برمی گردند.
او افزود سازمان اجتماعی کشور سامانه‌ای را جهت مدیریت آسیب دیدگان اجتماعی بالاخص متکدیان در سراسر کشور طراحی کرده است.

بیدخام تصریح کرد : این سامانه توسط یک سرور مرکزی نظارت و مدیریت می شود و دارای امکاناتی از قبیل ثبت افراد آسیب‌دیده به همراه اسکن مشخصات ، ثبت وسایل همراه فرد آسیب‌دیده ،  همچنین وسایل تحویل داده شده به شخص ، ثبت نظر پزشک معالج و خدمات صورت گرفته ،  جستجوی افراد تمامی استان‌ها گزارش گیری بر اساس فیلترهای مختلف است.
او با اشاره به اینکه این سامانه با هدف مدیریت افراد آسیب‌پذیر جامعه،  متکدیان،  کودکان کار و خیابان و سایر افراد آسیب‌دیده راه اندازی شده است  گفت: در این سامانه از تجهیزات دقیقی همچون اسکنر عنبیه چشم ، اسکنر اثر انگشت و دوربین استفاده می شود بنابراین احتمال خطا در شناسایی بسیار کاهش یافته و می شود به تجزیه و تحلیل دقیقی دست یافت.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به دستگیری یک متکدی میلیاردر در هفته گذشته اظهارکرد:  این فرد با سوء استفاده از عواطف مردم مبالغ بسیاری را جمع آوری کرده بود.
او گفت: از منزل این فرد مقادیر زیادی طلا و یک میلیارد و ۱۰۰میلیون تومان چک حامل کشف شد.
به گفته وی این یک مصداق عینی است که مردم آگاه باشند و به متکدیانی که از عواطف مردم سوء استفاده می کنند کمک نکنند.
این مقام مسئول افزود:  اگر مطابق با آیین نامه ساماندهی متکدیان ، دستگاه های اجرایی همراه باشند،  مسلما فضا برای تکدی گری ناامن شده و جامعه ای بدون متکدی داریم.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با بیان اینکه همین فرد دستگیر شده مثال عینی برای تهیه یک مستند می تواند باشد تا شهروندان فریب ظاهر متکدیان را نخورند، یادآورشد: اگر مردم می خواهند به نیازمندان کمک کنند باید از طریق دستگاههای حمایتی ، مراکز نیکوکاری و مراکز خیریه اقدام کنند تا کمک ها به نیازمندان واقعی برسد.

48

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *