روایت‌هایی از یک مستند ناتمام/ «آیت‌الله» یک پارچه نور بود

روایت‌هایی از یک مستند ناتمام/ «آیت‌الله» یک پارچه نور بود

[ad_1]

در متن این یادداشت آمده است: «دو روز پیش روح عبد صالح خدا، آیت الله سیدرضا فاضلیان به ملکوت اعلی پیوست. عالمی که تجسم تعبد به‌دستورات الهی و توسل به اولیاءالله بود. او از آخرین بازماندگان آخوند ملاعلی همدانی و دوست و استاد اخلاق بسیاری از شهدا از جمله سردار همدانی و علی چیت‌سازیان بود. گمنام بود و در ملایر زندگی می‌کرد.

در دو سالی که برای ساخت فیلم از سیره اخلاقی‌اش، با او به سفرهای متعدد رفتیم، روز به روز بیشتر شیفته‌اش می‌شدیم. ما عالمان اخلاقی دیگری را هم دیده بودیم، اما حضور محضر او همواره همراه با طراوت و شیرینی بود. یک پارچه نور بود.

بهمن ۹۶ در جلسه با مدیر سازمان سرمایه گذار این فیلم، یعنی سازمان هنری رسانه‌ای اوج، وقتی آیت الله فاضلیان را معرفی کردم، او برآشفت و به آمار و ارقام اعتراضات دی ماه در ملایر اشاره کرد و گفت تو مقصری که مستند ایشان را زود تمام نمی‌کنی، ما باید زودتر ایشان را به مردم معرفی می‌کردیم.

اما از چند ماه بعد که فیلم «سید رضا» به کارگردانی دوست عزیزم امیرحسین نوروزی آماده پخش شد تا اکنون که حدود ۲ سال و نیم از آن می‌گذرد، هرگز مقدمات پخش مستند سیره اخلاقی آیت الله فاضلیان فراهم نشده است.

می‌دانم الان که آیت الله فاضلیان به سفر ابدی رفته، حتماً یکی از همین روزها یا شب‌ها آن فیلم را، اگر تکه پاره‌اش نکنند، مانند مستند آیت الله حائری شیرازی، پخش می‌شود و کسانی می‌بینند و افسوس می‌خورند و تمام. اما ما و هم‌نسلانمان از شناخت، هم نشینی و حضور محضر یکی دیگر از علمای اخلاقی کم نظیر محروم ماندیم.

مستند آیت الله فاضلیان یک اپیزود از ۱۰ اپیزودی بود که قرار بود از ۱۰ عالم ساخته شود، آن هم با یک ایده مشترک که به‌جای مصاحبه با اطرافیان، علمایمان را بی واسطه و هنگامی که در قید حیات‌اند به مخاطبان معرفی کنیم. که علی رغم سختی و فرم جدید کار، بعضی به سرانجام رسید.

اما به لطف ماجراهایی که در اکران مستند «آن زمستان» روایت یک فصل از زندگی آیت الله مصباح یزدی و یکی از اپیزودهای این مجموعه، پیش آمد، سازمان اوج بالکل از ادامه ساخت این پروژه انصراف داد.

ما ماندیم و کارهایی که به سرانجام رسید و کارهایی که در مرحله تدوین رها شد که همگی یک وجه مشترک داشتند و آن هم اینکه خواسته یا ناخواسته از دیده شدنشان جلوگیری شد. در حالی که همه این آثار از سوژه‌هایشان اجازه انتشار داشتند و دارند.

چرایش را نمی‌دانم، شاید اختلاف سلیقه یا شاید عدم شناخت سیره روحانیت و اخلاق اسلامی یا… گویی دستی در کار است که ما خود و مردممان را از شناخت و درک بی واسطه علمای معاصرمان، محروم کنیم.

از دیروز که خبر رحلت این عالم کم نظیر را شنیده‌ام، اندوهگینم و اما خوف آن دارم که سرنوشت مستند «آن زمستان» اپیزود آیت الله مصباح و باقی اپیزودهایی که اجازه ادامه ساخت و اتمامشان را از ما گرفتند نیز به سرنوشت مستند «سید رضا اپیزود آیت الله فاضلیان» دچار نشود.

رحمت خدا به روح آیت الله فاضلیان و به یاد این تکه کلامشان هنگامی که در محضرشان یاد علمای گذشته و شهدا می‌شد، با لهجه شیرین همدانی می‌فرمودند: انشاالله دست ما را هم بگیرند.»

۲۴۱۲۴۱

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *