دلار از سکه افتاد/ عوامل سقوط قیمت‌ها در اولین روز هفته چه بود؟

دلار از سکه افتاد/ عوامل سقوط قیمت‌ها در اولین روز هفته چه بود؟

[ad_1]

 دلار تا بعد از ظهر دیروز با هزار و 200 تومان کاهش به 26 هزار و 800 تومان رسید. هر چند در ادامه مقداری افزایشی شد و به حدود 27 هزار تومان بازگشت. همزمان، سکه نیز با کاهش محسوس 900 هزار تومانی، به کمتر از 13 میلیون و حدود 12 میلیون و 800 هزار تومان عقبگرد کرد. هم اینک به نظر می رسد اقدامات بانک مرکزی و درکنار آن تقویت انتظارات برای پیروزی بایدن درانتخابات آمریکا بر افت نرخ ارز اثرگذار بوده است.

 بازارساز ارزی کشور در پی نوسانات هفته های گذشته دست به اقداماتی نظیر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای، کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد و آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی ها در صرافی های مجاز زده است. از سوی دیگر تصمیم جدید ستاد اقتصادی دولت برای تسهیل رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و ثبت سفارش واردکنندگان با ارز متقاضی را نیز می توان در جهت تقویت روند تعدیل نرخ ارز دانست.

بر این اساس انتظار می رود صادرکنندگانی که به دلیل دشواری اجرای دستورالعمل رفع تعهد ارزی مبنی بربازگشت چهار ماهه ارز حاصل از صادرات و نیز فروش بخش عمده ای از ارز خود به سامانه نیما با نرخ کمتر از بازار،عطای صادرات را در ماه های اخیر به لقایش بخشیده بودند، فعال شوند و در نتیجه رفع نیازهای وارداتی کشور و نیز تامین ارز با سهولت بیشتری انجام شود. 

2323

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *