العالم میزبان «شهر جهانی فرش»

العالم میزبان «شهر جهانی فرش»

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، صنعت بافت فرش ایران با قدمتی هزاران ساله به عنوان میراثی ماندگار و هنری با سرپنجه قالی بافان ایرانی در دنیا هنرنمایی می‌کند. شناخت جهانیان از قالی ایران و ستودن آن، ناشی از تلاش و دلدادگی مردمانی است که ذوق هنری را با جاذبه‌های پررمز و راز هنر ملی درآمیختند.

شبکه العالم در مستند «شهر جهانی فرش» با توصیف مراحل چندگانه بافت فرش، از زبان اساتید پیشکسوت تبریزی همراه با تصاویر بدیع و شگفت انگیز از قالی‌های تبریزی، در تلاش است این هنر زیبای ایرانیان را به نسل جدید در جهان معرفی کند.

محمد فهمی، تهیه کننده و کارگردان در این اثر تلاش کرده، ضمن بیان جایگاه صنعت فرش ایران در جهان، مراحل بافت فرش منحصر به فرد تبریز را از مرحله طراحی تا رنگرزی الیاف و در آخر بافت فرش نفیس تبریز و نیز بازارهای جهانی آن به تصویر بکشد.

در این مستند بیان خواهد شد که صنعت قالیبافی در درون خود چندین شغل جانبی از جمله چله کشی یا یورد ماق، کوجی بندی، زنجیره بافی، گلیم بافی، گره زدن، بافت و ایجاد نقش و نیز فروشندگی فرش دارد.

فلسفه رنگرزی فرش در استفاده از رنگ های طبیعی در مصاحبه با صمد ممدوحی، استاد بزرگ و برجسته رنگرزی فرش تبریز بیان خواهد شد که طی ۵۸ سال زندگی مداوم با خامه و الوان گیاهی، گنجینه ای از تجربیات ارزنده و نانوشته است و اسرار درخشش و جاودانگی رنگ های خامه را در سینه دارد.

در ادامه در گفت و گو با تاجران و صادرکنندگان فرش، مشکلات صادرات این صنعت ارزشمند و ارز آور در شرایط تحریم، بیان خواهد شد.

در این خصوص توصیف خواهد شد که چگونه فرش به عنوان سمبل صنایع دستی ایرانیان، مورد نگاه خصمانه آمریکا قرار گرفته و تراز صادرات آن کاهش یافته است.

حضور در محل‌های مختلف کارگاه‌های تولید فرش، رنگرزی و نقشه کشی و تابلو بافی به همراه راوی عرب زبان مستند که برای هر چه بهتر شدن انتقال مفاهیم این هنر ارزشمند با لباس عشایر استان در این مکان‌ها حاضر شده است، از نقاط قوت این مستند است.

مستند «شهر جهانی فرش» به تهیه کنندگی محمد فهمی‌به روایت علا قاسمی از لنز دوربین مهدی عاشوری و صدابرداری مهدی محمدی و تدوین نیما محسنی، امشب ۱۸ خرداد ساعت ۲۲ به مدت ۲۵ دقیقه به روی آنتن شبکه العالم خواهد رفت.

۲۴۱۲۴۱

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *